Luleå

Vinab Industri

I Luleå har vi projektledare, konstruktörer, en verkstad med fokus på rör och en verkstad för bearbetning. Härifrån jobbar vi mycket med projektetablering, projektledning, konstruktion och rörjobb mot bland annat stålverk, värmeverk och pappersbruk. Till våra större uppdrag hör vårt arbete med projektetablering hos SSAB. Vår avdelning för detta finns i egna lokaler på SSAB:s område.

På Norrsågsvägen i Luleå finns vår egen verkstad och kontor för både teknisk och administrativ personal såsom ansvariga för KMA, konstruktion, kvalitet, svets och personal.

På Maskinvägen har vi verkstad för bearbetning.

 

 

  • Projektetablering
  • Projektledning
  • Konstruktion
  • Rörverkstad
  • Mek- och svetshall

Kontaktpersoner

SSAB industriområde

Stefan Olofsson

Stefan Olofsson

Platsansvarig, Luleå

070-323 84 15
stefan@vinab.se

Erik Bergström

Erik Bergström

Arbetsledare

070-323 22 98
erik@vinab.se

Kim Puranen

Kim Puranen

Montageledare Industrirör

070-323 84 18
kim@vinab.se

Chatarina Strand

Chatarina Strand

Administrativ assistent

070-348 00 15
chatarina@vinab.se

Norrsågsvägen

Petrus Esberg

Petrus Esberg

Konstruktionsansvarig

070-348 07 35
petrus.esberg@vinab.se

Madeleine Hedin Rosenqvist

Madeleine Hedin Rosenqvist

Arbetsmiljöingenjör / KMA

Maskinvägen

Johan Larsson

Johan Larsson

Platsansvarig, Överkalix verkstad / Luleå Verkstad

070-348 07 36
johan@vinab.se

Ulf Kajsajuntti

Ulf Kajsajuntti

Produktionsansvarig

Våra verkstäder i Luleå finns belägna på Norrsågsvägen 47 och Maskinvägen 18.
Välkommen att kontakta oss.